Restaurativna stomatologija
Restaurativna stomatologija je grana dentalne medicine koja se bavi tretmanom karijesnih i nekarijesnih lezija na zubima.
Danas je karijes najraširenija bolest naše civilizacije. Od nje boluje i do 90% cjelokupnog stanovništva. U sprječavanju karijesa najdostupnije, najučinkovitije i najjeftinije sredstvo jest pravilna i potpuna oralna higijena. Pravilna oralna higijena podrazumijeva pranje zuba uz pravilno četkanje, optimalno dva puta na dan.
Karijes uništava zubnu strukturu, smanjuje joj kvalitetu i najgore od svega, uzrokuje bol. Zubno tkivo oštećeno karijesom ne može se regenerirati, već se jedino može ukloniti i nadomijestiti odgovarajućim materijalima, u obliku zubnog ispuna ili krunice.
U slučaju oštećenja zuba karijesom, puknuća (frakture) zuba, starog amalgamskog ispuna (crne plombe) ili određenih estetskih nepravilnosti, potrebno je napraviti novi kompozitni ispun (bijelu plombu).
Kod preparacije zuba za kompozitne bijele ispune, maksimalno čuvamo preostalu zdravu zubnu strukturu. Kompoziti, koji svojom bojom odgovaraju prirodnim zubima, adekvatne su čvrstoće te je potrebno odstraniti znatno manje tvrdog zubnog tkiva. Takvim ispunima u potpunosti je zadovoljena i estetika i funkcija Vašeg zuba.
Međutim, ukoliko se zubni karijes proširi do zubne pulpe nastaje upala živca koja je većinom jako bolna. Ponekad se ne moraju javiti nikakvi bolni simptomi, nego se promjene na živcu mogu očitovati samo promjenom boje zuba. Tada je potrebno napraviti endodontski zahvat, tj. uklanjanje pulpne komore. Terapijski se zahvat sastoji od uklanjanja kompletne zubne pulpe (živca), te punjenja korijenskih kanala za to predviđenim sredstvima. Nakon toga slijedi izrada ispuna ili nadogradnje i krunice na zubu zato što je taj zub sada oslabljen jer je izgubio „prehranu“ putem krvni žila i nije više tako otporan na frakture. Cijeli se taj postupak izvodi tijekom jedne posjete.